Bežecká vesta COMPRESSPORT ULTRUN S PACK

RECENZIA – bežecká vesta COMPRESSPORT ULTRUN S PACK

Všetkých vás, ktorí sa práve rozhodujete o kúpe novej bežeckej vesty, dúfam poteší moja recenzia tejto absolútnej novinky na českom/slovenskom trhu.

Nová bežecká vesta UltRun S je druhou v poradí od švajčiarskej značky Compressport.

Bola vyvíjaná v spolupráci s bežcami medzinárodného teamu Compressport, ktorí vestu testovali aj na známom preteku UTMB.

Ku mne sa vesta dostala prvé dni po uvedení na trh, práve v ideálny čas pre jej použitie na pretekoch 100 Miles of Istria. Mal som k dispozícii ešte niekoľko dní pred pretekmi na jej otestovanie.

Konštrukcia vesty, použité materiály

Vesta váži neskutočných 80g (bez soft flašiek), čo je v porovnaní s konkurenčnými produktami naozaj výrazný rozdiel. A je to aj cítiť. Resp „necítiť“ 🙂 O veste ani takmer neviete, že ju máte na sebe.

Výrobca sa rozhodol pre netradičné konštrukčné prevedenie – vpredu sa vesta zapína na zips. Pri ňom sa zastavím, nakoľko je špeciálny. Ak totiž držadlo jazdca zipsu sklopíte smerom nadol, zips drží a nerozopne sa. Tým sa predíde náhodnému rozopnutiu. Pre rozopnutie zipsu je potrebné držadlo jazdca otočiť smerom nahor.

Použitie zipsu ale prináša potrebu rozhodnúť sa pre presnú veľkosť vesty, ktorá je úplne na telo.  Takže doporučujem buď vyskúšať správnu veľkosť (ak máte možnosť) alebo premerať obvod hrudníka a vybrať vhodnú veľkosť podľa tabuľky veľkostí. Každopádne, je možnosť vestu mierne povoliť/stiahnuť malými popruhmi po bokoch tela. Táto možnosť je vhodná, ak je vesta naložená viac/menej.

Vesta je vyrobená z ultraľahkého a priedyšného materiálu (92% nylon a 8% elastan). Tým perfektne sedí na tele, no zároveň je dostatočne strečová, aby ste do nej zmestili všetku povinnú výbavu. Vrecká sa dokážu až 4-násobne zväčšiť, pružný materiál veci obopne a zabráni poskakovaniu.

Na základe použitia na preteku (cez 13hod) viem, že materiál je príjemný a vesta nikde netlačí, ani neodiera. Čo je veľmi podstatná vlastnosť produktu pre ultra behy.

Po celej veste sú umiestnené výrazné reflexné prvky, takže v tme vás rozhodne bude vidieť každý 🙂

Odkladacie vrecká, objem

Vesta „oficiálne“ ponúka 4l kapacitu hlavného vrecka na chrbáte, no z vlastnej skúsenosti viem, že využitím jej strečového materiálu je to výrazne viac. Do vesty som zmestil celú povinnú výbavu na 100 Miles of Istria. Samozrejme tá nebola tak rozsiahla ako na preteky typu UTMB/CCC, no všetky veci mi v nej doslova zmizli 🙂

V prednej časti sú 2 vrecká na 500ml krásne, červené soft flasky, ktoré sú súčasťou produktu. Sú štandardnej konštrukcie, ako podobné konkurenčné produkty. Hrdlo je dostatočne široké pre pohodlné dopĺňanie tekutiny.

Do predných vreciek je možné vložiť aj 600ml soft flasky, ktoré sú v predaji s hadičkou. Tie som testoval tiež. Poteší určite väčšia kapacita. No doporučujem si hadičky otestovať, ako vám budú vyhovovať pri behu. Ja osobne som ich pre pretekmi netestoval, išiel som do toho naostro a po druhej občerstvovačke mi ich môj support vymenil za 500ml soft flasky 🙂 Trošku mi vadilo, že hadičky nie je možné nikde prichytiť a skáču pred telom. Asi je potrebné sa s tým viac pohrať a nastaviť si to podľa potreby. Určite sa k nim ešte vrátim, nakoľko pitie z flasiek je tak pohodlné a rýchle.

Na prednej časti sú aj 2 väčšie vrecká, do ktorých možete umiestniť napr gely alebo telefón. Strečový materiál gely super udrží. Máte ich vždy poruke a rýchlo dostupné. A váš support má k týmto vreckám tiež jednoduchý prístup – dobre otestované na Istrii 🙂

Po bokoch sú ďalšie 2 väčšie vrecká, do ktorých možete odložiť ďalšie položky výbavy, sú dostatočné veľké a pri naplnení neprekážajú pri pohybe rúk. Zapínajú sa malým suchým zipsom.

Na ramennom popruhu je umiestnená píšťalka, ktorá už patrí k povinnej výbave snáď na všetkých medzinárodných pretekoch.

Na zadnej časti je už spomínaný hlavný odkladací priestor cez celú plochu vesty. Zapína sa malým suchým zipsom. V dolnej časti je väčší odkladací priestor, ktorý je vhodný napr na odloženie bundy, ktorá je tak ľahko dostupná a dosiahnete ju rukou bez potreby vyzliecť vestu. Bunda, alebo akékoľvek iné predmety perfektne drží a nemusíte sa báť, že by ste ju stratili. O tom ako perfektne drží na mieste som sa presvedčil aj na Istrii, kedy som ju mal celú dobu bezpečne uloženú v zadnom vrecku. Nepohla sa ani po tom čo som zblízka zoznámil s istrijskými kameňmi. Asi som ju mohol radšej použiť a predísť podchladeniu 🙂

Výrobca udáva, že do tohto zadného vrecka môžete vložiť napríklad aj 600ml soft flask, ktorú je možné zakúpiť. Určite poteší na dlhšie tréningy bez možnosti doplnenia vody alebo na preteky ktoré majú v povinnej výbave 1,5l objem tekutín.

Na zadnej spodnej časti vesty sú aj očká na umiestnenie paličiek. Tie som zatiaľ netestoval, ale z produktových videí to vyzerá, že paličky pri behu neskáču, ani neprekážajú a sú ľahko dostupné.

Za zmienku rozhodne stojí fakt, že vestu je možné nosiť aj pod bundou. Prístup k flaskám, gelom je bezproblémový.

 

Plusy / Mínusy

+ ultra nízka hmotnosť

+ vzdušný / strečový materiál, veľa reflexných prvkov

+ vesta „ušitá“ na telo, dokonale drží tvar

+ veľa odkladacích priestorov, ktoré sú pohodlne dostupné

+ možnosť umiestnenia paličiek

+ možnosť dokúpiť soft flask s hadičkou

 

– potrebné zvoliť presnú veľkosť

– soft flask pri odpití tekutiny môžu zapadnúť hlbšie do vreciek (toto je ale rovnaké asi u väčšiny podobných produktov)

– použitie suchých zipsov na vreckách (potrebné napr.dávať pozor pri praní s inými vecami)

 

Zhrnutie

Vestu UltRun S možem naozaj doporučiť. Som s ňou nadmieru spokojný. Odbehal som v nej už viac tréningov, ako aj samotné preteky. Určite bude mojim partnerom aj na všetky preteky tejto sezóny. Najviac sa teším na CCC v Chamonix, kde určite využijem jej plný potenciál. Pre to prostredie bola vytvorená 🙂

 

Vestu môžete zakúpiť u výhradného distribútora za cenu 4200 Kč /164,70 Eur.

Je možné, že vestu nájdete aj u oficiálnych predajcov značky Compressport.

 

 

Spread the love

Be the first to comment

Leave a Reply