Bolesť kolien, chrupavky

Po Strážovskej 50-ke ma dobehlo ďalšie zranenie. Už približne 2 mesiace predtým ma pri behu začali bolievať kolená. Mierne som teda zredukoval tréningové dávky a dúfal, že Istriu na ktorú som sa cez zimu pripravoval nejako dám. Po Istrii to na moje prekvapenie nebolo také zlé, ale po ďalšom dlhšom a intenzívnejšom behu bolo hotovo. Kolená už boleli aj pri chôdzi. Nepomohol ani Voltaren a ani ďalšie obdobné gély. Prišlo to až do stavu keď som si musel dať pár dní pauzu (cca 10 dní).

Kúpil som si nové boty (Hoka ATR-2) oproti minimalistickým modelom od INOV-8 v ktorých som doteraz behával to bol značný rozdiel. Na moje prekvapenie sa v nich však nebehá zle a noha v nich sedí aj v technických horských úsekoch (overené na MF100). Hlavný účeľ, lepšie tlmenie a teda menšie otrasy pre kolená, určite splnili.

Na udržanie kondícii som začal viac bicyklovať. Pri tomto pohybe ma kolená takmer neboleli. Rovnako som pridal posilňovanie a začal som ešte prísnejšie dodržovať strečing.

Postupne bolesť prestávala. Po pár týždňoch som sa dostal aj k lekárovi na injekcie (Synocrom Forte). Neviem úplne posúdiť ich efektívnosť, keďže kolená ma už aj tak prestávali bolieť.

Príznaky:

 • Bolesť z vonkajšej strany kolien pri behu, ale aj pri chôdzi. Bolesť je väčšia pri zbehoch z kopca.
 • Praskanie v kolenách pri chôdzi, behu.

Liečba:

 • Glukozamín
 • Obstreky – kyselina hyeurónová
 • Hlboké drepy
 • Botasky s väčším tlmením (ja som kúpil Hoky)

Alternatíva:

 • Bicykel

Ľadovanie a ani protizápalové gély ako napríklad Voltaren mne osobne moc nepomohli.

Po mesiaci a pol je to relatívne ok aj keď bolesť sa občas vyskytne.

Spread the love

4 Comments

 1. Cau Martin, v prvom rade gratulacia k Tvojim vykonom. Vsimol som si, ze behavas v Hoka one one Speedgoat 2, vies k nim prosím dat nejaky kratky feedback – plusy, minusy ? 🙂 uvazujem nad nimi a nenasiel som ziadnu zmysluplnu recenziu… Tiez na dlhe trate (40km +) potrebujem nieco odtlmenejsie, Inov-8 su super, ale na ultra sa mi zdaju dost tvrde a obavam sa tiez problemov s klbmi, kolenami.. 🙂 diky moc.

 2. Ahoj Vlado, ďakujem za milú gratuláciu. Už dlhšie som chcel napísať nejakú kratšiu recenziu k týmto botám a stále mi nejak nevyšiel čas. Tak aspoň v krátkosti, určite je dobré si ich vyskúšať ako ti sadnú. Že vraj majú úzku špičku, ale mne sa zdá porovnateľná s ostatnými a nezdá sa mi nijak obmedzujúca. Speedgoat 1 ma raz otlačili medzi pätou a špičkou na klenbe, ale dvojky už tento „nedostatok“ odstránili (preventívne si tam na preteky nad 100km dávam náplaste ale to naozaj len pre istotu). V porovnaní s Inov-8 je to značný rozdiel, pár tréningov si budeš na ne zvykať. Tiež som na ne prešiel z Inov-8, práve kvôli kolenám. Tlmenie je podľa mňa úplne skvelé hlavne na tvrdom povrchu (skaly) to určite oceníš, mne sa s nimi behá skvele po Karpatoch, prídu mi úplne ideálne. Bežal som s nimi už aj v totálnom blate a dalo sa to ustáť, aj keď na blate sa trocha šmýka všetko.
  Mne sa v nich teraz beháva tak dobre, že v nich behávam všetko od krátkych trailov (10km) až po stovky.
  A na to tlmenie a mohutnosť ako vyzerajú sú naozaj ľahké. Jedine keď s nimi budeš musieť prebehnúť cez potok ako sa mi stalo na Istrii tak nejako oťažejú 😀
  Aby som len nechválil je pravda, že si treba dávať väčší pozor na povrch na akom bežíš a ako naň dopadáš. Lebo občas „keď sa nad niečím veľmi zamyslím“, proste nedávam pozor a stúpim nejak okrajom na väčší kameň napríklad tak sa mi podvrtne troška noha, členok. Zatiaľ som to myslím vždy rozdýchal bez zastavenia ale dokáže to zabolieť. Len musím dodať, že toto sa mi stane keď nesledujem kam stúpam väčšinou pri nejakom voľnom regeneračnom behu. Na pretekoch keď sa viac sústredím s tým problém nemám.
  Na prvých Speedgoatoch 2 sa mi dotrhal zvršok po asi 500km, tam kde sa ohýbajú na špičke. Vyzerá to tak, že túto chybu už odstránili (naozaj upravili špičku boty) a teraz mám druhé 750km a ich zvršok je ako nový.
  Podrážka po 750km vyzerá ešte celkom zachovaná, akurát vonkajšie strany sú viac zodraté, to asi býva bežné.
  Na tie kolená mi podľa mňa pomáhajú aj keď stopercentne to potvrdiť neviem. Následne som riešil aj cvičenia u fyzioterapeuta, vložky na mieru (tie mi asi dosť pomohli)…
  Dúfam, že som ti trocha pomohol 🙂 Prípadne ak máš nejaké konkrétne otázky tak sa kľudne pýtaj 🙂

  • Kúpené, otestované (uz sa mi v nich podarilo nabehat asi 200km a cca 6000m+) a som z nich nadšený 🙂 je to fakt iny styl behu, zozaciatku sa tazsie zvykalo ale po par km to uz bolo ok. A s tym podvrtnutim členkov mam uz tiez skusenosti , nastastie bez následkov :)) Tak este raz diky za radu a nech sa Ti dari 🙂

Leave a Reply