Tatranská šelma

Po niekoľkých mesiacoch bez ozajstnej závodnej atmosféry som sa konečne dočkal aj ja. Tatry sme si spolu s Katkou zamilovali už dávno, a preto ma aj tunajšie preteky veľmi lákajú. Trasa Tatranskej šelmy sa beží po tatranskej magistrále – začína na Troch studničkách a končí v Ždiari. 50 kilometrov a nastúpaných 3000 výškových metrov v spojení s tatranskými chodníkmi predstavuje výdatné sústo. Keď sa k tomu ešte pridá slniečko a „gýčovo“ modrá obloha bez jediného obláčika tak je to ešte zaujímavejšie 🙂

na Ostrve – foto Lukáš Podolák

Už o 6 ráno je celkom slušné teplo, trocha sa obávam čo to bude počas dňa, ale podmienky máme predsa všetci rovnaké. Na štart ma vezie Katka, postupne predbiehame autobusy s bežcami, ktoré zo Ždiaru vyrazili asi minútu pred nami. Katka sa ma asi snaží vyburcovať 😀

Od štartu je to vcelku rýchle, ja sa snažím ísť si svoje tempo a zároveň si nenechať veľký odstup na čelo preteku, čo sa mi aj darí a chalanov na špici mám stále na dohľad. Na Štrbskom plese, kde je prvá občerstvovačka ma už čaká Katka, podáva mi flašky, gély a všetko potrebné.

pred Štrbským plesom (v pozadí Kriváň) – foto Jakub Stryk

Ďalšia časť je už zaujímavejšia a po jednom menšom kopčeku pribiehame k Popradskému plesu odkiaľ začína stúpanie na Ostrvu. Ostrvu idem relatívne v pohode, snažím sa pošetriť trocha síl, veľa piť a pravidelne dávať gély a soľné tablety. V závere stúpania sa mi podarí dotiahnuť prvú skupinku bežcov a za chvíľu som už na druhom mieste za Dominik Skokanom, ktorý to v tomto zbehu riadne napálil a na Sliezskom dome má asi 2-minútový náskok. V tomto zbehu mi to nešlo úplne podľa predstáv, hneď na začiatku som zakopol a narazil si koleno. Zbeh predstavuje typický tatranský chodník z naukladaných kameňov, pričom nikdy neviete, ktorý sa pod vami pohne. Nohy som zrazu v tomto teréne namal na 100% isté.

pred Sliezskym domom – foto Jakub Stryk

Na Sliezskom dome len dopĺňam vodu. Kúsok za občerstvovačkou sa mi stane ešte celkom zaujímavá vec, keď bežím po kraji chodníka, stúpim troška do trávy a zrazu som už 2 metre pod chodníkom a len tak premýšľam ako som sa sem dostal. Pri škriabaní späť na chodník si samozrejme trocha ponadávam. Celá táto situácia nemohla ujsť ani pozornosti okoloidúcich turistov, ktorým sa následne aj ospravedlňujem za moje nevľúdne slová. Zanedlho dobieham na Hrebienok, kde je ďalšia občerstvovačka a aj moja Katka, ktorá mi zaisťuje dokonalý support, podáva mi flašky, gély, magnézko, vodu a to všetko zvládame relatívne za behu.

pred Hrebienkom – foto Šárka Chlupová
občerstvovačka Hrebienok – foto Šárka Chlupová

Kúsok za Hrebienkom predbieham Dominika a tu začína aj ten pravý tatranský smažák. Na Skalnaté a Veľkú Svišťovku je to celé otvorené, bez kúsku tieňa, okolo obeda, ale zatiaľ to celkom ide, keďže od štartu som do seba lial toľko vody čo som len zvládol. Pred Veľkou Svišťovkou mi došla voda a situácia sa troška skomplikovala, našťastie na ďalšiu občerstvovačku to už bolo „len“ dole k Zelenému plesu. Tam sa opäť poriadne napijem, dám ešte zvyšné soľné tablety a hurá do cieľa. Až také hurá to po chvíle nebolo, vydriapať sa do Kopského sedla bolo celkom peklo a ani zbeh Monkovou dolinou nie je zadarmo. Tak nejak som ale tušil, že pred svojimi prenasledovateľmi mám slušný náskok, tak som to ani ja nejako strašne nehrotil a do cieľa dobieham s časom 5:46:26. Zároveň gratulujem všetkým bežcom, ktorým sa podarilo dobehnúť 🙂

dobeh do cieľa v Ždiari- foto Jakub Stryk
Pódiová – foto Jakub Stryk

Tu ma už čaká vytešená Katka, ktorej padám do náručia 😀 teda neviem kto bol viac vyťešný či ona alebo ja 🙂 ja som bol hlavne rád, že som v cieli 😀 Po všetko tréningu a zraneniach čo sa nakopili tento rok to snáď bolo aj zaslúžené 🙂 Je naozaj veľké šťastie keď to čo milujete môžete prežívať s tým koho milujete a ja som za to naozaj vďačný.

Môj poklad – foto www.ralpu.com

Moja kompletná strava počas behu:

Na záver by som sa vám chcel moc poďakovať za sledovanie a krásne gratulácie, ktoré som dostal.  Chcem sa ešte poďakovať RunningPro za perfektné obutie, Compressport za skvelé oblečenie a Sponser za tú najlepšiu energiu aj na tento beh. Moja veľká vďaka patrí aj M&P MEDICAL a WinForm , ktorý urýchlili moju rekonvalescenciu po zranení a pomáhaj urýchľovať regeneráciu po tréningoch a pretekoch.

Za fotky ďakujem – www.ralpu.com, Jakub Stryk, Lukáš Podolák a Šárka Chlupová.

Spread the love

Be the first to comment

Leave a Reply